כבל רשת

 

היא טכנולוגיה לתקשורת נתונים ברשתות מחשבים מקומיות (LAN). האתרנט הוכרזה כתקן תעשייה ב-30 בספטמבר 1980 על ידי זירוקס פארק, DEC ואינטל. על פי מודל ה־TCP/IP האתרנט הוא פרוטוקול תקשורת שאחראי על השכבה הפיזית של התקשורת. על פי מודל ה-OSI האתרנט היא פרוטוקול האחראי עלשכבת הקישוריות ומגדיר גם את השכבה הפיזית של התקשורת.

קצת על ההיסטוריה של כבל רשת
כנולוגיה זו פותחה בתחילת שנות ה-70 של המאה ה-20 על ידי רוברט מטקלף ודיוויד בוגס במעבדות זירוקס פארק. מטקלף כינה אותה "אתרנט" על שם האֶתֶר שעד לתחילת המאה ה-20 נחשב כחומר שממלא את החלל. הפטנט על הטכנולוגיה נרשם בשנת 1975, אך רק בסוף העשור (1980) הפכה לסטנדרט בפרויקט 802.3 של IEEE. בתצורה הראשונית היה קצב התעבורה ברשת 3Mbps, והיא כללה שדה של 8 ביט בלבד לכתובות המקור והיעד (לעומת 48 היום). התצורה הנפוצה הראשונה הייתה 10BASE-2, שהתבססה על טופולוגיית רשת מסוג אפיק (קווית). עם הזמן חל מעבר ל-10BASE-T ולממשיכיו, בגלל היתרונות שהוזכרו לעיל.

מהו כבל רשת ולמה הוא משמש?
כבל רשת זה כבל שנועד לקשר בין מחשבים, תקשורת שבעצם מבטאת את הדיבור בין המחשבים וזה מאפשר העברת מידע ממחשב למחשב ובעזרת כבל נטען להתחבר לרשת ולמחשבים, הוא משמש גם לטלפונים חכמים של מרכזיות של בזק.